«200 χρόνια από την ελληνική επανάσταση»

Οι μαθητές/τριες της Δ’ με την  καθοδήγηση της κας Νατάσας Μιχαηλίδου (εκπαιδευτικού της Θεατρικής Αγωγής), προσέγγισαν την επέτειο των 200 χρόνων από την ελληνική επανάσταση με έναν ιδιαίτερο τρόπο.

Έφτιαξαν ένα αφιέρωμα στο ελληνικό τοπίο και ιδιαίτερα στα τοπία της περιοχής στην οποία κατοικούν. Η συλλογή των φωτογραφιών είναι από το αρχείο των παιδιών, η μουσική  είναι του Μ. Θεοδωράκη («Ναοί στο σχήμα του ουρανού») και οι στίχοι είναι αποσπάσματα ποιημάτων Ελλήνων ποιητών.

Η δημιουργικότητα και η ευαισθησία των παιδιών αναδεικνύεται και κατά τη διάρκεια της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης!

Παράταση εγγραφής μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την υπ΄αρ. Πρωτ.  Φ.6/ 31623/Δ1 εγκύκλιο του Υπουργείου, παρατείνονται οι εγγραφές μαθητών/τριών της Α΄ τάξης στα δημόσια Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22, μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021.

Μπορείτε  να τηλεφωνείτε από τις 9.00 έως τις 11.00 για να κλείσετε ραντεβού.

Από το Σχολείο

«Βουτιά στον κόσμο του βιβλίου» (Πρόγραμμα Φιλαναγνωσίας)

Την Παρασκευή 19 Μαρτίου οι μαθητές του Ε1 τμήματος συμμετείχαν μέσω Webex στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βουτιά  στον κόσμο του βιβλίου» που οργανώθηκε από το ´Ιδρυμα Λαμπράκη.

Ήταν ένα διαδικτυακό, βιωματικό πρόγραμμα καλλιέργειας  της φιλαναγνωσίας, της δημιουργικής γραφής και γνωριμίας των μαθητών με την τέχνη της βιβλιοδεσίας. Οι μαθητές αφού συζήτησαν με την υπεύθυνη προγράμματος κυρία Αναστασία Βασιλοπούλου τα διαφορετικά είδη βιβλίων που υπάρχουν, παρακολούθησαν βίντεο σχετικά με την διαδικασία της βιβλιοδεσίας. Στο τέλος ετοίμασαν το δικό τους εξώφυλλο και οπισθόφυλλο  του βιβλίου το οποίο είναι έτοιμο να γεμίσει με όμορφες ιστορίες γραμμένες από τους ίδιους τους μαθητές.