ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε για το εξής:

Σύμφωνα με την αρ. πρωτ. 149/22-2-2022 εγκύκλιο την Τετάρτη 2 Μαρτίου 2022 οι εκπαιδευτικοί της Α΄ και της Β ΄τάξης και του Τμήματος Ένταξης θα συμμετέχουν υποχρεωτικά από τις 8.30 έως 13.30 σε Διαδικτυακή Επιμορφωτική Ημερίδα που διοργανώνουν οι Υπεύθυνοι Συντονισμού του 5ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.

Την ημέρα αυτή οι μαθητές/τριες των Α΄ και Β ΄τάξεων  δε θα έρθουν στο σχολείο.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Α’ ΤΑΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ. ΕΤΟΣ 2022-2023

Σύμφωνα με το Π.Δ. 79/2017 και την εγκύκλιο  Φ.6/18474/Δ1

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας γνωρίζουμε ότι οι εγγραφές θα γίνονται από 1 έως 20 Μαρτίου 2022 καθημερινά 9.00-11.00, κατόπιν προηγούμενης τηλεφωνικής επικοινωνίας,  λόγω των μέτρων ασφαλείας για τον κορωνοϊό και προς αποφυγή συνωστισμού.

Οι γονείς/κηδεμόνες θα πρέπει να έχουν μαζί τους όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά:

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Αίτηση εγγραφής στην Α΄ τάξη
  2. Πιστοποιητικό Γέννησης (αναζητείται από το Σχολείο μέσω Myschool).
  3. Φωτοτυπία βιβλιαρίου Υγείας παιδιού (πρώτη σελίδα όπου αναγράφεται το όνομα και οι σελίδες με τα εμβόλια που έχουν γίνει).
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ) (από κρατικό νοσοκομείο ή από ιδιώτη παιδίατρο).
  5. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας μαθητή/τριας (συμβόλαιο μίσθωσης, λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας, λογαριασμός ύδρευσης, φορολογική δήλωση)
  6. Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (Θα την πάρετε από το Νηπιαγωγείο που φοίτησε το παιδί).
  7. Δήλωση προσωπικών στοιχείων και στοιχείων επικοινωνίας.
  8. Για όσους επιθυμούν φοίτηση στο Ολοήμερο πρόγραμμα: Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο πρόγραμμα και / ή  Πρωινή Ζώνη συνοδευόμενη από βεβαίωση εργασίας ή κάρτα ανεργίας των γονέων.

Χρήσιμα έντυπα:

1. ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α΄
  2. ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ (ΑΔΥΜ)
  3. ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΓΓΡΑΦΟΜΕΝΟΥ ΜΑΘΗΤΗ
  4. ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ
  5. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Οι αλλοδαποί μαθητές προσκομίζουν στο σχολείο τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω, καθώς και Πιστοποιητικό Γέννησης.
Σε περίπτωση που δεν μπορούν να προσκομίσουν Πιστοποιητικό Γέννησης, μπορούν αρχικά να εγγραφούν στο σχολείο με Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης και τα λοιπά δικαιολογητικά.

Υποχρεούνται βέβαια, το συντομότερο να προσκομίσουν και το Πιστοποιητικό Γέννησης.

Τα δικαιολογητικά εγγραφής θα πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα (από κρατική μεταφραστική υπηρεσία ή προξενική αρχή ή από επίσημο μεταφραστή αναγνωρισμένο από το Υπουργείο Εξωτερικών).

Στοιχεία επικοινωνίας:

Πένταρη Εύη

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία