Χριστουγεννιάτικο παζάρι

Για δεύτερη χρονιά το χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας προσέλκυσε μικρούς και μεγάλους. Τα παιδιά πούλησαν χειροποίητες κατασκευές, όπως ημερολόγια, γούρια, διακοσμητικά κεριά, οικολογικά σαπούνια, διάφορα διακοσμητικά κ.ά, που είχαν φτιάξει με τη βοήθεια των δασκάλων τους.

Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν θα διατεθούν σε αγορές που θα ωφελήσουν όλα τα παιδιά του σχολείου.

Προγραμματισμός Δεκεμβρίου

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε για τον προγραμματισμό του Δεκεμβρίου:

Εκκλησιασμός Α΄, Β΄ και Γ΄: Πέμπτη 12/12

Εκκλησιασμός Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄: Δευτέρα 16/12

Χριστουγεννιάτικο παζάρι: Πέμπτη 19/12 από τις 12.30 μ.μ

Επίδοση ελέγχων: Πέμπτη 19/12 και ώρα 1.20 – 2.00 μ.μ

Παρακαλούμε να παραλάβετε όσα είδη ένδυσης και δοχεία φαγητού των παιδιών έχουν ξεχαστεί από την αρχή του σχ. έτους και είναι συγκεντρωμένα στη σκάλα (έξω από το γραφείο).

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι το σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά μέχρι και τη Δευτέρα 23/12 και τα μαθήματα θα ξαναρχίσουν Τετάρτη 8/1/2020.

Προγραμματισμός Δεκεμβρίου

3 Δεκεμβρίου: «Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία»

Η «Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία» θεσπίστηκε και τηρείται παγκόσμια από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992. Εορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία.

Στις 3-12-2019 η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Ειδικό Σχολείο Νταού Πεντέλης. Εκεί τα παιδιά των δύο σχολείων, αφού γνωρίστηκαν, έλαβαν μέρος από κοινού σε διάφορες δράσεις (αθλητικές, καλλιτεχνικές, κ.ά). Έτσι το μήνυμα του σεβασμού στη διαφορετικότητα πέρασε έμμεσα στα παιδιά μέσα από από την αλληλεπίδραση.