«Οι μαθητές στη χώρα των μικροβίων»-Πρόγραμμα πρόληψης και ενημέρωσης

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ενημερωτική ομιλία για το ζήτημα της σωστής υγιεινής, καθώς επίσης και για τα μέσα που διαθέτουμε για να αποφύγουμε τη διασπορά μικροβίων.

«Χρήση Ηλεκτρονικών Παιχνιδιών και Διαδικτύου»-2η Επιμορφωτική Συνάντηση

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019, στις 6:00 το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα  εκδηλώσεων του σχολείου, η δεύτερη ενημερωτική ομιλία/συζήτηση με αντικείμενο την «Χρήση Ηλεκτρονικών Παιχνιδιών και Διαδικτύου»Η παρουσία και η συμμετοχή σας στην συνάντηση μπορεί να συμβάλλει ουσιαστικά στην εξέλιξη της συζήτησης.

Η Ψυχολόγος του Σχολείου

Ζωή Παπαματθαίου

«La Chandeleur», η γιορτή της Κρέπας

Η Chandeleur (η γιορτή της κρέπας) γιορτάζεται στη Γαλλία στις 2 Φεβρουαρίου, 40 ημέρες μετά τα Χριστούγεννα και αντιστοιχεί στην Υπαπαντή του Χριστού, στην Υποδοχή του στον Ναό και στον Εξαγνισμό της Παναγίας.

Παλιότερα, αυτή την ημέρα οι Γάλλοι έφτιαχναν κρέπες, έτσι ώστε να είναι πλούσια η σοδειά του σιταριού όλη τη χρονιά.  Η παράδοση επίσης απαιτεί να φυλάσσουν τη Φάτνη των Χριστού μετά τη γιορτή της Chandeleur, καθώς αυτή αποτελεί την τελευταία γιορτή των Χριστουγέννων.

Το πρωί της Τρίτης 5 Φεβρουαρίου, μαθητές του σχολείου μας που διδάσκονται Γαλλικά, πήραν μια γεύση από αυτό το γαλλικό έθιμο. Έφεραν από το σπίτι τους υλικά (έτοιμη ζύμη κρέπας, πραλίνα φουντουκιού, μπισκότα κ.ά) και έφτιαξαν κρέπες, τις οποίες, αφού τις φωτογραφίσαμε, τις «εξαφάνισαν» με μεγάλη όρεξη!