Επαναλειτουργία Δημοτικών Σχολείων

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σύμφωνα με την απόφαση του Υπουργείου Παιδείας τα Δημοτικά σχολεία θα επαναλειτουργήσουν τη Δευτέρα 1η Ιουνίου και τα μαθήματα θα παραταθούν έως και την Παρασκευή 26 Ιουνίου.

Λαμβάνοντας υπόψη τις διαστάσεις των αιθουσών του σχολείου μας και τη διαρρύθμιση που ήδη έχουν (ερμάρια, ντουλάπες κ.ά), καθώς επίσης και τις οδηγίες για τις αποστάσεις που πρέπει να τηρούνται, όλα τα τμήματα θα διαιρεθούν σε 2 υπο-τμήματα και θα λειτουργούν εκ περιτροπής:

Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή το πρώτο υπο-τμήμα, Τρίτη-Πέμπτη το δεύτερο υπο-τμήμα και την επόμενη εβδομάδα το αντίθετο.

Το Ολοήμερο δε θα λειτουργήσει.

Ιδιαίτερη μέριμνα θα ληφθεί ώστε τα αδέρφια που φοιτούν στο σχολείο μας να παρακολουθούν μαθήματα τις ίδιες ημέρες.

Υπάρχει επίσης η δυνατότητα απουσίας μαθητή/τριας, στη βάση απλής Υπεύθυνης Δήλωσης γονέα/κηδεμόνα περί ύπαρξης ατόμου στο σπίτι που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή που νοσεί. Παρακαλούμε για όσα παιδιά δεν θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς να αποστείλετε υπογεγραμμένη την παρακάτω Υπεύθυνη Δήλωση στην ηλεκτρονική διεύθυνση του σχολείου: mail@2dim-rafin.att.sch.gr

Υπεύθυνη δήλωση μη παρακαλούθησης μαθημάτων

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα ενημερωθείτε για το υπο-τμήμα στο οποίο ανήκει το παιδί σας και τις ημέρες που θα παρακολουθεί μαθήματα στο σχολείο. Επίσης, θα σας αποσταλούν στην προσωπική σας ηλεκτρονική δ/νση αναλυτικές οδηγίες για ζητήματα που αφορούν την προσέλευση, την αποχώρηση και την παρακολούθηση των μαθημάτων καθώς και για βασικούς κανόνες που τα παιδιά πρέπει να γνωρίζουν και να τηρούν για την ασφάλεια όλων.

Η επιστροφή στο σχολείο είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα, το οποίο για να αποβεί ωφέλιμο για τα παιδιά είναι απαραίτητη η προσπάθεια και η συνεργασία όλων μας.

Από τη Δ/νση του Σχολείου

Εγγραφές στο προαιρετικό Ολοήμερο πρόγραμμα

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών για το Ολοήμερο Πρόγραμμα του σχολείου μας καθώς και για την Πρωινή Ζώνη για το Σχ. έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από Δευτέρα 25/5 έως και Παρασκευή 5/6 από 9:00 π.μ. έως 12:00 π.μ..

Οι περσινές βεβαιώσεις εργασίας δεν ισχύουν, γι’ αυτό πρέπει να προσκομίσετε καινούριες και όσοι είστε άνεργοι, πρέπει να προσκομίσετε πρόσφατη βεβαίωση ανεργίας.

Παρακαλούμε κατά την προσέλευσή σας στο σχολείο να τηρείτε όλα τα προβλεπόμενα μέτρα υγιεινής που έχει θέσει σε εφαρμογή ο ΕΟΔΥ.

Αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στα Πειραματικά και Πρότυπα Σχολεία

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες της ΣΤ΄ τάξης

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ενημερωθείτε για τη διαδιακασία εισαγωγής μαθητών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία:

Ενημέρωση σχετικά με την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πειραματικά και στα Πρότυπα Σχολεία

Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι από την Παρασκευή 15 έως και την Παρασκευή 29 Μαΐου και ώρες 9.00-12.00 π.μ πραγματοποιούνται οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη για το σχ. έτος 2020-2021.

Καλούνται οι γονείς/κηδεμόνες που τα παιδιά τους γεννήθηκαν το 2014 και ανήκουν στα όρια του σχολείου μας, να κάνουν αίτηση εγγραφής.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ στην Α΄ τάξη

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας, το οποίο αναζητείται και εκτυπώνεται από το Δημοτικό.
  2. Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού με τα στοιχεία του και φωτοτυπίες των σελίδων όπου αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια. Συνοδευτικά, επίδειξη του βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού.
  3. ΑΔΥΜ (Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή) (Το ΑΔΥΜ μπορείτε να το κατεβάσετε και να το εκτυπώσετε και, αφού το συμπληρώσει ο γιατρός, το καταθέτετε μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά).
  4. Πιστοποίηση μόνιμης κατοικίας (δηλαδή λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του γονέα/κηδεμόνα ή συμβόλαιο-μισθωτήριο κατοικίας).
  5. Βεβαίωση φοίτησης και πιστοποιητικό φοίτησης ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ.

Κρητικού Αλεξάνδρα

Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α΄ τάξη Γυμνασίου των Μουσικών και Καλλιτεχνικών Σχολείων

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες της ΣΤ΄ τάξης

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να ενημερωθείτε για τη διαδιακασία εισαγωγής μαθητών στα Μουσικά και Καλλιτεχνικά Γυμνάσια:

ΕΞΕ – 50942 – 2020 – Διαδικασία εισαγωγής μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

Συνημμένα_ΜΟΥΣΙΚΑ_ΣΧ 05_2020_50942

ΕΞΕ – 50943 – 2020 – Διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στην Α τάξη Γυμνασίου των Καλλιτεχνικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

Συνημμένα ΚΑΛΛΙΤ_ΣΧ_05_20_50943

Επιλογή 2ης Ξένης Γλώσσας (Γαλλικής ή Γερμανικής) για τους μαθητές της Δ΄ τάξης

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες των μαθητών της Δ΄ τάξης

Σύμφωνα με τη με αριθ. πρωτ. Φ.52/63/12873/Γ1/6-2-2012 (ΦΕΚ 253, τ.Β’/13-02-2012) εγκύκλιο του Υπουργείου που αφορά τη διδασκαλία της 2ης Ξένης Γλώσσας στην Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη, παρακαλούμε να συμπληρώσετε και να στείλετε στο e-mail του σχολείου: mail@2dim-rafin.att.sch.gr την παρακάτω Υπεύθυνη Δήλωση μέχρι την Παρασκευή 22 Μαΐου.

Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα

Κρητικού Αλεξάνδρα