Ενημέρωση για την ιλαρά

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το ΚΕΕΛΠΝΟ έχει παρατηρηθεί αύξηση των κρουσμάτων ιλαράς σε παιδιά προσχολικής και σχολικής ηλικίας στην περιοχή της Ανατολικής Αττικής.

Για το λόγο αυτό παρακαλούμε να λάβετε υπόψιν τα μέτρα που συνιστά το ΚΕΕΛΠΝΟ για τη νόσο, πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ενημέρωση για την ιλαρά

Δράση: «Η τσάντα στο σχολείο»

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι το ΥΠ.Π.Ε.Θ (σύμφωνα με την Φ.7/219218/Δ1 εγκύκλιο), στο πλαίσιο αναβάθμισης της σχολικής ζωής και σύνδεσής της με την κοινωνική πραγματικότητα, εγκαινιάζει τη δράση: «Η τσάντα στο σχολείο».

Με τη συγκεκριμένη δράση καθιερώνεται η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριών του Δημοτικού Σχολείου για τουλάχιστον ένα Σαββατοκύριακο τον μήνα, στο σχολείο. Συγκεκριμένα, η τσάντα παραμένει στο σχολείο την Παρασκευή πριν από το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από τον Σύλλογο Διδασκόντων έως τη Δευτέρα.

Η οργάνωση της μελέτης των μαθητών/τριών, καθώς και ο χρόνος που απαιτείται καθημερινά για την υλοποίηση των κατ’ οίκον εργασιών αποτελούν ζητήματα που συνδέονται άμεσα με τη μάθηση, την ανάπτυξη και τον ελεύθερο χρόνο των παιδιών. Συνεπώς επισημαίνεται ότι η παραμονή της τσάντας στο σχολείο δεν αποτελεί μια συμβολική παρέμβαση, αλλά επιδιώκεται οι μαθητές/τριες να μην ασχολούνται με την προετοιμασία μαθημάτων κατά τη διάρκεια αυτού του Σαββατοκύριακου.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων-παιδιών.

Σημειώνεται τέλος ότι η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές/τριες δύνανται να υλοποιούν κατ’ οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση, συνδυάζοντας ενίοτε τη διασκέδαση και το συνεργατικό πνεύμα με τη μάθηση.

Σύμφωνα με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας η τσάντα των μαθητών/τριών μας θα παραμένει στο σχολείο την τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα:

• Παρασκευή 26 Ιανουαρίου 2018
  • Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2018
  • Παρασκευή 30 Μαρτίου 2018
  • Παρασκευή 27 Απριλίου 2018
  • Παρασκευή 25 Μαίου 2018

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, πριν την έναρξη της δράσης, θα ενημερώσουν τους/τις μαθητές/τριες της τάξης τους για τη δράση και τις ενδεχόμενες μεταβολές και προσαρμογές που θα προκύψουν στη σχολική καθημερινότητα.

Η Δ/ντρια και το Διδακτικό προσωπικό του Σχολείου