Χριστούγεννα στο σχολείο μας!

Χριστούγεννα: γιορτή αγάπης, χαράς και αλληλεγγύης!

Λίγο πριν κλείσουμε για τις διακοπές των Χριστουγέννων, οι τάξεις φόρεσαν τα γιορτινά τους, οι μαθητές τραγούδησαν τα κάλαντα από τάξη σε τάξη, έφτιαξαν χριστουγεννιάτικες κατασκευές,διάβασαν χριστουγεννιάτικα διηγήματα, ενώ χριστουγεννιάτικα τραγούδια ηχούσαν στο προαύλιο.

Το εορταστικό κλίμα συνοδεύτηκε με την προσφορά αγάπης στους συνανθρώπους μας! Τα τρόφιμα που συγκέντρωσαν οι μαθητές μας πρόσφεραν πολύτιμη βοήθεια στο κοινωνικό παντοπωλείο του δήμου μας και στον Ιερό Ναό της Αναλήψεως.

Διαγωνισμός Εναλλακτικού Χριστουγεννιάτικου Δέντρου

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να επαινέσουμε την εξαιρετική δημιουργικότητα και τον ενθουσιασμό που επέδειξαν οι μαθητές μας στον πρόσφατο Διαγωνισμό Εναλλακτικού Χριστουγεννιάτικου Δέντρου. Η εκδήλωση στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, χάρη στις καινοτόμες και ευφάνταστες προσπάθειες των ταλαντούχων συμμετεχόντων μας.

Η ποικιλομορφία των ιδεών που παρουσιάστηκαν στον διαγωνισμό ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας. Καθεμία συμμετοχή (από τις 70 στο σύνολο) παρουσίαζε μια μοναδική ερμηνεία του παραδοσιακού χριστουγεννιάτικου δέντρου, χρησιμοποιώντας ένα ευρύ φάσμα υλικών και καλλιτεχνικών τεχνικών. Από τα ανακυκλωμένα υλικά και τα αειφόρα σχέδια έως τις πρωτοποριακές έννοιες, οι μαθητές επέδειξαν όχι μόνο την καλλιτεχνική τους ικανότητα αλλά και μια έντονη επίγνωση της περιβαλλοντικής συνείδησης.

Αυτό που ήταν ιδιαίτερα αξιέπαινο ήταν το εμφανές πάθος και η αφοσίωση που υπήρχε σε κάθε δημιουργία. Οι μαθητές συνεργαζόμενοι μεταξύ τους, αλλά και με τη βοήθεια/ενθάρρυνση της οικογένειάς τους, εργάστηκαν ακούραστα συνδυάζοντας τις δεξιότητες και τις ιδέες τους για να φτιάξουν αυτές τις εξαιρετικές δημιουργίες. Το αποτέλεσμα ήταν μια εντυπωσιακή σειρά από εναλλακτικά χριστουγεννιάτικα δέντρα που όχι μόνο φώτισαν την Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας, αλλά και φούντωσαν μια αίσθηση θαυμασμού και χαράς σε όλους όσους είχαν το προνόμιο να τα θαυμάσουν από κοντά.(Επισυνάπτονται αρχεία με φωτογραφικό υλικό.)

Εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε κάθε μαθητή που συμμετείχε στον διαγωνισμό. Η εφευρετικότητα και η αφοσίωσή σας πρόσθεσαν μια ιδιαίτερη πινελιά στις γιορτές μας!

Ευχόμαστε σε όλους σας να περάσετε χαρούμενες και ευφάνταστες γιορτές!
εναλλακτικά δέντρα
Βραβεία