Συμμετοχή του σχολείου μας στο 13ο Μαθητικό φεστιβάλ

Τα παιδιά του Β2 συμμετείχαν στο 13ο Μαθητικό φεστιβάλ του δήμου μας ζωγραφίζοντας τις σημαίες των κρατών και φτιάχνοντας ένα διαδραστικό κουίζ για τους επισκέπτες.
Το πολύχρωμο ταμπλό τους προσέλκυσε μικρούς και μεγάλους επισκέπτες του φεστιβάλ. Συγχαρητήρια!

Επίσκεψη στο μουσείο Βορρέ

Οι μαθητές της Β τάξης επισκέφθηκαν στις 16.05.2024 το μουσείο Βορρέ. Εκεί περιηγήθηκαν στο σπίτι του συλλέκτη Ίωνα Βορρέ, γνώρισαν το παλιό μεσογείτικο σπίτι και τη συλλογή του από παλιά αντικείμενα. Στην πινακοθήκη γνώρισαν έργα ζωγραφικής και γλυπτικής Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών και τέλος παρακολούθησαν το πρόγραμμα: «Όταν ένα σκουπίδι ονειρεύεται να γίνει λουλούδι» και έφτιαξαν δικά τους έργα με ανακυκλώσιμα υλικά. Μια πραγματικά ξεχωριστή εμπειρία!