Ενέργειες γονέα σε περίπτωση απουσίας μαθητή

Αγαπητοί γονείς

Επειδή αυτό το διάστημα «κυκλοφορούν πολλές ιώσεις όπως αμυγδαλίτιδα, γαστρεντερίδα κ.ά, οι οποίες συχνά εμφανίζουν συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη για COVID-19, σας υπενθυμίζουμε για ακόμη μια φορά τα «ύποπτα» συμπτώματα σύμφωνα  με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19

• πυρετός
  • βήχας
  • μυαλγίες
  • ρίγος
  • πονοκέφαλος
  • καταβολή δυνάμεων
  • δυσκαταποσία
  • απώλεια γεύσης ή/και οσμής
  • ναυτία/εμετός
  • κοιλιακός πόνος, διαρροϊκές κενώσεις

Κλινικά κριτήρια χαρακτηρισμού παιδιού ως ύποπτου κρούσματος COVID-19

Ένα τουλάχιστον από τα παρακάτω συμπτώματα:

1. πυρετός (Θ > 37,5 ) με ή χωρίς συνοδά συμπτώματα
  2. βήχας
  3. δύσπνοια
  4. ανοσμία/αγευσία με αιφνίδια έναρξη
  5. γαστρεντερικά συμπτώματα (διάρροια, εμετός, κοιλιακός πόνος)

(Τα συμπτώματα 2-5 μπορεί  να συνοδεύονται ή όχι από πυρετό)

ΚΑΙ

απουσία εναλλακτικής διάγνωσης

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, για τις παραπάνω περιπτώσεις γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γονέων/κηδεμόνων κι εφόσον, σύμφωνα με την κρίση του θεράποντος ιατρού, το παιδί χαρακτηριστεί ως ύποπτο για λοίμωξη COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση, θα πρέπει να γίνει κατά προτεραιότητα μοριακό διαγνωστικό τεστ.

Εν αναμονή του αποτελέσματος, το παιδί παραμένει σε απομόνωση κατ΄ οίκον (εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο) σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ το σχολείο συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του.